KAPITAL: Kdaj in kako se je pri tebi prebudilo zanimanje za finance in investicije in kaj te je navdihnilo za ustvarjanje Finančnega Popcasta, ki ga lahko spremljamo na spletnem mestu 24ur.com?
Adi Omerović: Bil sem mladoleten, ko sem prvič dobil možnost vložiti certifikat v podjetje. To je bilo nekaj let prej, preden sem sploh lahko prvič volil predsednika države. Postal sem lahko del podjetja in ideja se mi je v začetku 90-ih zdela revolucionarna, zato sem v najstniških letih začel zelo intenzivno razmišljati, katera družba bo ustvarila večji donos na domačem kapitalskem trgu. Zanimanje se je stopnjevalo s prihodom pametnih telefonov in posledično lažje dostopnosti do mednarodnih delniških trgov. Finance so intelektualni šport, ki te lahko hitro zasvoji, in v današnjih časih čedalje več ljudi investira. Ker sem tudi sam več let vlagal v delnice in kripto sredstva, vem, da sta izmenjava izkušenj in poglobljen pogovor o investiranju nekaj, kar ljudje potrebujejo mogoče celo bolj kot kadarkoli prej v zgodovini.
KAPITAL: V oddaji aktivno upravljaš tudi z investicijskim portfeljem, ki ga razporejaš med različne naložbe, pri čemer gledalcem na preprost in razumljiv način približuješ svet investicij, ki se mnogim zdi zapleten. Lahko podrobneje opišeš svoj pristop k izbiri investicij in cilje, ki jih imaš s tem?
Adi Omerović: Bertrand Russell je bil matematik in filozof, ki ga izjemno cenim. Nekoč je izpostavil, da nikoli ne bi umrl za nič na svetu, ker vedno obstaja možnost, da se človek lahko moti. Namen portfelja je bil prikazati proces, kako različni ljudje povsem drugače ovrednotijo podjetja, in to je prikazano. Zgraditi portfelj sploh ni zahtevno, ampak je lahko zelo zabavno. Vlagatelja mora napolniti z energijo in upanjem. Pri upravljanju portfelja nas sodeluje več in zato si naša mnenja včasih nasprotujejo. Načeloma vsi izbiramo podcenjena podjetja, ki jim glede na poslovne rezultate rastejo prihodki, denarni tok, in vemo, da razvijajo zanimiv produkt, ki ima lahko velik potencial v bodoče.
KAPITAL: Zanima me tudi, kako tvoj osebni pristop k investiranju vpliva na vsebino, ki jo predstavljaš v oddaji?
Adi Omerović: Moj osebni način investiranja se razlikuje od tistega, ki je v oddaji, ker rad aktivno trgujem, lovim trende oziroma imam pozicijo »sving trejdam« odprto včasih le dan ali dva, včasih pa tudi dva tedna. Za povprečnega vlagatelja je takšen sistem lahko preveč stresen in zahteven, ampak tudi sam sem najprej začel vlagati po principu, ki ga izpostavljam v oddaji. Dolgoročno pa je seveda želja, da bi tudi v oddaji govorili o različnih načinih trgovanja, od dnevnega do opcijskega. Vedno več poti vodi v Rim.
KAPITAL: Kako pristopaš k analizi in napovedovanju tržnih trendov in kateri trendi so po tvojem mnenju najbolj izraziti na finančnih trgih?
Adi Omerović: Trenutno so v trendu kripto valute, v letu 2024 bi lahko imele velik potencial surovine. Zagotovo bodo tudi določene delnice delale zelo dobro, vendar bo »hype« navdušenje nad umetno inteligenco malo popustilo. Morda bomo letos več stavili na biotehnologijo. Srž moje analize je vedno velika količina različnih informacij iz najrazličnejših virov, ki jih vedno dobro premešam v situ. Poslušam skoraj vse, nikomur ne verjamem. Biti moram pripravljen na hitre spremembe in učinkovito adaptacijo.
KAPITAL: Kakšni so tvoji cilji glede oddaje v prihodnosti? Kje vidiš svoj projekt čez eno leto, kje pa čez pet let?
Adi Omerović: Ljudje uživajo, ko gledajo vrhunske kuharske mojstre ali talentirane posameznike, ki imajo božanski glas. Finančni svet lahko ponudi posameznike, ki pritegnejo z unikatnim odločnim razmišljanjem in skozi delo ustvarjajo sanjske donose. Ljudje bi v tem lahko hitro našli interes. Upam, da bo čez eno leto čedalje več gledalcev, ki bodo začeli vlagati v tisto, za kar verjamejo, da ima potencial. Verjamem, da bom čez pet let ustvarjal atraktivne finančne vsebine, ki jih bo redno spremljal vsak državljan, kot je danes običajno, da vsi spremljajo vremensko napoved.
KAPITAL: Kakšen nasvet bi dal mladim ali začetnikom v svetu investicij, ki želijo začeti graditi svoj portfelj?
Adi Omerović: Nihče ne ve, kaj bo donosno in kaj ne. Nikomur ne smete slediti, ampak domačo nalogo opravite sami, sledite panogam in podjetjem, ki vas osebno zanimajo, in ne pričakujte odličnih rezultatov čez noč.
Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-2) določa obveznosti in...
V Kristalni palači v Ljubljani je bil uradni mednarodni zagon projekta podjetja Miningrid L.L.C...
Pa me je končno doletelo in zadelo. Prvič v zgodovini nogometa in prvič v zgodovini lastnega...
V sodobnem globalnem gospodarskem okolju se prepletajo znaki postopnega okrevanja in obstoječi...
Naročite se na šest številk REVIJE KAPITAL v letu 2024 in 2025 in po plačilu DVOLETNE naročnine 58,50 €, boste BREZPLAČNO prejeli knjigo 50 SLOVENSKIH ZGODB O USPEHU!
Vsak teden štiri aktualne novičke, da boste na tekočem.