Myhajlo Todurov
Myhajlo Todurov
Objavljeno 5. 1. 2024

Upravljanje premoženja v 2024: Navigacija med izzivi in priložnostmi

image placeholder

Leto 2023 za evropsko industrijo upravljanja premoženja predstavlja obdobje, polno izzivov, a hkrati tudi obilja priložnosti. V luči globalne gospodarske upočasnitve, ki je posledica ruske invazije v Ukrajino, je evropski trg upravljanja premoženja v letu 2022 doživel 13,8-odstotni padec skupne vrednosti sredstev pod upravljanjem (AuM), kar je vrednost znižalo na 27,8 tisoč milijard evrov. Vendar pa se je z obnovljenim zaupanjem vlagateljev v prvih treh četrtletjih leta 2023 AuM povečal na 28,6 tisoč milijard evrov.

V ozadju teh izzivov tehnologija, zlasti generativna umetna inteligenca (gen AI), odpira vrata novim priložnostim. McKinsey & Company poudarja, da gen AI postaja ključno orodje za povečanje učinkovitosti in zmanjševanje stroškov, kar prinaša inovacije, ki preoblikujejo upravljanje premoženja, od izboljšanja tržnih analiz do optimizacije notranjih procesov.

Poleg teh tehnoloških inovacij se povečuje tudi zanimanje za trajnostne naložbe. Upravljavci premoženja vse bolj upoštevajo okoljske, družbene in upravljavske (ESG) dejavnike v svojih investicijskih strategijah, pod spodbudo evropske regulative, kot je Uredba o Razkritju Trajnostnih Financ (SFDR). Ta trend odpira nove priložnosti za inovacije in rast v sektorju.

Kljub izzivom, kot so geopolitične napetosti, višje obrestne mere in inflacija, ostaja evropska industrija upravljanja premoženja živahna in prilagodljiva. Z izkoristkom tehnoloških inovacij, kot je gen AI, in poudarkom na trajnostnih naložbah sektor kaže svojo sposobnost prilagajanja in uspeha v spreminjajočem se globalnem gospodarskem okolju. Tako evropsko upravljanje premoženja obeta svetlo prihodnost, polno novih načinov za premagovanje trenutnih izzivov in izkoriščanje nastajajočih priložnosti.

Umetna inteligenca prinaša priložnosti

Generativna umetna inteligenca je v letu 2023 predstavljala pomemben trend v evropskem upravljanju premoženja. Ta tehnološka inovacija označuje prelomno spremembo v načinu analize finančnih trgov, sprejemanja investicijskih odločitev in optimizacije operativnih procesov. McKinsey & Company izpostavlja, da gen AI prinaša učinkovitost in zmanjšuje stroške, kar v konkurenčnem in dinamičnem finančnem okolju predstavlja ključno prednost.

Uporaba gen AI omogoča upravljavcem premoženja, da izvedejo globlje in bolj kompleksne analize obsežnih količin podatkov, vključno z nestrukturiranimi viri, kot so družbeni mediji in novice. Ta sposobnost vodi do boljšega razumevanja tržnih gibanj in vedenja vlagateljev, kar omogoča bolj informirane in učinkovite investicijske odločitve. Gen AI prav tako omogoča razvoj bolj personaliziranih in prilagojenih investicijskih strategij, ki ustrezajo specifičnim potrebam in ciljem posameznih vlagateljev.

Vendar pa gen AI prinaša tudi določene izzive in omejitve. Eden glavnih izzivov je zagotavljanje natančnosti in nepristranskosti podatkov, ki jih uporablja AI. Obstajajo tudi pomisleki glede varovanja občutljivih informacij in intelektualne lastnine. Poleg tega gen AI včasih ustvari rezultate, ki so sicer pravilni, a težko razložljivi, kar v industriji, kjer je preglednost in razlaga odločitev ključnega pomena, predstavlja izziv.

Generativna umetna inteligenca v evropskem upravljanju premoženja ne predstavlja le tehnološkega napredka, ampak tudi novo obdobje strategij in izzivov. S pravilnim izvajanjem in obvladovanjem tveganj lahko gen AI znatno izboljša učinkovitost, natančnost in personalizacijo v upravljanju premoženja. Kljub izzivom, ki jih prinaša, je jasno, da bo gen AI igral ključno vlogo v prihodnosti evropske industrije upravljanja premoženja, kar odpira novo poglavje v njenem razvoju.

Prihodnost upravljanja premoženja

V evropski industriji upravljanja premoženja se je v letu 2023 odvijal opazen premik v naložbenih trendih in strategijah alokacije sredstev. Zmanjšuje se osredotočenost na tradicionalne naložbe, kot so delnice in obveznice, in povečuje se zanimanje za alternativna sredstva, kot so zasebni kapital, zasebni dolg, infrastruktura in nepremičninski skladi. Ta premik je delno odziv na spremembe na globalnih trgih in povečan poudarek na trajnostnih naložbah.

Rast trajnostnih naložb je še posebej opazna v luči evropske regulative, kot je SFDR, ki spodbuja upoštevanje okoljskih, družbenih in upravljavskih (ESG) dejavnikov v investicijskih strategijah. Ta trend ne odraža le odziva na regulativne zahteve, temveč tudi spreminjajoče se preference vlagateljev, ki iščejo naložbene možnosti, skladne z njihovimi vrednotami glede trajnosti in družbene odgovornosti.

Povečanje zanimanja za private equity, private debt in druge oblike zasebnih naložb ponuja možnosti za višje donose, vendar zahteva bolj sofisticirane pristope k upravljanju in ocenjevanju tveganj. Upravljavci premoženja zato vse bolj razvijajo specializirane strategije, ki lahko zadovoljijo specifične potrebe in pričakovanja vlagateljev.

V tem kontekstu se evropska industrija upravljanja premoženja sooča s potrebo po večji prilagodljivosti in inovativnosti. Upravljavci premoženja morajo razvijati nove sposobnosti in strokovno znanje, da bi lahko ustrezno odgovorili na te spremembe. Kompleksnost trgov in raznolikost naložbenih instrumentov zahtevata bolj napredne analitične pristope in globlje razumevanje tržnih dinamik.

V prihodnjih letih bo evropska industrija upravljanja premoženja verjetno nadaljevala s svojim razvojem, pri čemer bo še naprej inovirala in se prilagajala spreminjajočemu se naložbenemu okolju. Vzpon trajnostnih naložb in zasebnega kapitala ne odraža le sprememb v naložbenih preferencah, temveč tudi širšo evolucijo industrije, ki stremi k bolj uravnoteženemu in odgovornemu pristopu k naložbam.

Revija

Izšla je nova številka

KAPITAL za naročnike

Letno izide 6 številk REVIJE KAPITAL!
Cena posamezne številke je 4,90 eur!

Naročite se na šest številk REVIJE KAPITAL v letu 2024 in 2025 in po plačilu DVOLETNE naročnine 58,50 €, boste BREZPLAČNO prejeli knjigo 50 SLOVENSKIH ZGODB O USPEHU!

RevijaRevijaRevija
PRIJAVA NA E-NOVICE

Vsak teden štiri aktualne novičke, da boste na tekočem.