Podjetje GEN-I je z vzpostavitvijo prvih B2B samooskrbnih skupnosti v Sloveniji naredilo pomemben korak na poti k bolj trajnostnemu, zelenemu in energetsko neodvisnemu gospodarstvu. V današnjem intervjuju smo se pogovarjali z gospodom Oljačo, predstavnikom GEN-I, ki nam je podrobneje predstavil vizijo, konkretne primere in izzive na poti k souporabi obnovljivih virov energije.
Gospod Oljača, kaj sploh pomeni B2B samooskrbna skupnost in zakaj je ta model tako prelomnega pomena za slovensko gospodarstvo?
B2B samooskrbna skupnost je inovativna oblika povezovanja podjetij z namenom souporabe obnovljivih virov energije, predvsem sončne energije. Gre za model, kjer podjetje zgradi sončno elektrarno na eni od svojih lokacij, proizvedeno energijo pa lahko nato koristi tudi na drugih svojih lokacijah – tudi tistih, kjer ni možnosti za postavitev lastne elektrarne. Poleg tega lahko presežke energije usmerijo tudi zaposlenim ali lokalni skupnosti. To pomeni večjo energetsko neodvisnost, nižje stroške, manjšo izpostavljenost cenovnim nihanjem in hkrati konkretne okoljske koristi. Prelomno pa je predvsem to, da prvič omogočamo energetsko samozadostnost tudi tistim, ki do zdaj niso imeli tehničnih ali prostorskih pogojev za lastno elektrarno.
Kakšno podporo nudi GEN-I podjetjem, ki se odločijo za vstop v takšno skupnost?
Ponujamo celovit pristop – od prve idejne zasnove do izvedbe in upravljanja sistema. To vključuje svetovanje, načrtovanje, izgradnjo elektrarn, pripravo dokumentacije, komunikacijo z operaterji in organizacijo energetske skupnosti. Pri projektih, kot je Skupnost OVE Artdom ali Skupnost OVE VDC Kranj, smo poskrbeli za vse korake in podjetjem ali ustanovam omogočili, da se osredotočijo na svojo osnovno dejavnost, medtem ko mi skrbimo za energijo. Sodelujemo tudi z javnimi zavodi in smo posebej ponosni, da se tudi ti vključujejo v trajnostne pobude.
Ali imajo podjetja pri vstopu v skupnost različne možnosti sodelovanja?
Da, seveda. Ena izmed naših prednosti je prilagodljivost. Podjetje lahko samo investira v elektrarno, lahko se vključijo s svojo že obstoječo elektrarno, lahko pa se odločijo za pogodbeni model, kjer investicijo prevzamemo mi in podjetje skozi čas odplačuje stroške z nižjimi zneski za električno energijo. Možna je tudi oddaja površin v najem, kjer mi postavimo napravo, podjetje pa prejema najemnino. Skratka – rešitev je več in vsako podjetje lahko najde primerno glede na svoje možnosti in cilje.
Kako se je na nov model odzval trg? So podjetja pripravljena na ta korak?
Odzivi so izjemno spodbudni. Podjetja postajajo vse bolj ozaveščena glede pomena energetske neodvisnosti in trajnostnega delovanja. Poleg ekonomskih koristi, kot so prihranki, je vse več podjetij motiviranih tudi z željo po družbeni odgovornosti in zmanjšanju ogljičnega odtisa. V času energetske negotovosti in visokih cen so samooskrbne skupnosti logičen naslednji korak. To potrjuje tudi dejstvo, da zanimanje stalno raste, projekti pa se hitro širijo po vsej Sloveniji.
Kako GEN-I zagotavlja, da se energija optimalno razporeja med člane skupnosti, ki so lahko geografsko razpršeni?
Uporabljamo napredne algoritme in sistem za delitev energije, ki temelji na dejanski porabi in proizvodnji vsakega člana skupnosti. Energetska bilanca se prilagaja tudi sezonskim spremembam in poslovnim ciklom, kar pomeni, da lahko proizvodne kapacitete prerazporedimo glede na aktualne potrebe. Vsak član dobi svoj del energije glede na dogovorjen ključ, brez potrebe po fizičnih spremembah na lokacijah porabe. Vse to omogoča digitalizacija in integracija z energetskim omrežjem.
Kakšna je vaša vizija za prihodnost samooskrbnih skupnosti v Sloveniji in širše?
Naša vizija je, da bi se vsako podjetje in vsak javni zavod, ki ima pogoje, vključil v energetsko skupnost. S tem ne le zmanjšamo stroške in povečamo neodvisnost, temveč tudi konkretno prispevamo k uresničevanju ciljev podnebnega načrta. Dolgoročno si želimo razširiti koncept tudi v bolj lokalne skupnosti, kjer bi občani sodelovali z občinami, šolami, podjetji. Energija prihodnosti je obnovljiva, digitalna in sodelovalna – in točno to omogočajo te skupnosti.
Model B2B samooskrbnih skupnosti dokazuje, da je prihodnost v sodelovanju, pametni rabi obnovljivih virov in iskanju prilagodljivih rešitev. GEN-I s svojo vizijo in izkušnjami ponuja pot, po kateri lahko podjetja stopijo proti večji stabilnosti in trajnosti. Intervju z gospodom Oljačo razkriva, da prihodnost ni le svetla – je tudi sončna.
Ste zainteresirani? Pošljite povpraševanje tukaj.
PR SPOROČILO
SPIRIT Slovenija, javna agencija v sodelovanju z Slovensko-nemško gospodarsko zbornico v času od 11....
Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma ZPPDFT-2 določa ukrepe in obveznosti...
Javna agencija Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih...
V sklopu programa EU BUSINESS HUB JAPAN AND THE REPUBLIC OF KOREA 2025 organizirajo gospodarsko...
Naročite se na šest številk REVIJE KAPITAL v letu 2024 in 2025 in po plačilu DVOLETNE naročnine 58,50 €, boste BREZPLAČNO prejeli knjigo 50 SLOVENSKIH ZGODB O USPEHU!
Vsak teden štiri aktualne novičke, da boste na tekočem.